Львів 0 А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я
Брюховичі Винники Рудно
Про надання місту Львову Магдебурзького права
1356 р., червня 17.— ГРАМОТА ПОЛЬСЬКОГО КОРОЛЯ КАЗІМІРА III ПРО НАДАННЯ МІСТУ ЛЬВОВУ МАГДЕБУРЗЬКОГО ПРАВА
В ім'я господа, амінь.
Має залишитися тривким і навіки непорушним те, що королівська влада постановить зробити для блага підданих. Тому ми, Казімір [III], з божої ласки король Польщі, володар і спадкоємець земель Краківської, Сандомирської, Сєрадзької, Куявської, Поморської та Руської, доводимо до відома усіх, що за благочестивою згодою королівської величності, відвертаючи численні клопоти і труднощі нашого знищеного жорстокими ворогами міста Львова, прагнемо, щоб це місто процвітало і збільшувало свої вигоди, доходи, користі і добробут. Для втіхи згаданого міста і збільшення кількості його вірних мешканців надаємо і встановлюємо цьому місту на вічні часи німецьке право, яке звичайно називається магдебурзьким, усуваючи там усі руські права і всі руські звичаї, будь-ким ухвалені, які можуть якимсь чином стояти на перешкоді цьому німецькому праву. Також ми звільняємо вказане місто і його мешканців від усіх юрисдикцій каштелянів, воєвод, суддів, підсудків, возних і від влади будь-кого, яким би титулом він не користувався, так, щоб перед ними або перед будь-ким з них у великих і малих справах не відповідали, а лише міщани перед своїм війтом, а війт перед нами або нашим старостою, якому це ми доручимо тільки при умові, що буде запрошений листом нашим або нашого старости і відповідатиме тільки згідно свого німецького права. А в кримінальних справах чи будь-яких, що виникають, війтові вказаного міста надається повне і беззастережне повноваження судити, виносити вирок, надати, визначити, як передбачає і вимагає німецьке право.
Вищезгадане магдебурзьке право належить тим, що проживають у цілому вищезгаданому місті. Іншим народам, що живуть у цьому місті, а саме: вірменам, євреям, сарацинам, русинам та іншим будь-якого стану чи становища з особливої нашої ласки дозволяємо користуватися відповідно до їх звичаїв, зберігати необмеженими їхні права, надаючи одночасно їм можливість, щоб будь-які кримінальні справи, які виникнуть між ними самими або між ними і іншими, вирішувати за магдебурзьким правом і при війті відповідно до їхніх прохань. А якщо відмовлятимуться судитися за магдебурзьким правом, яким вищезгадане місто повинно користуватися, тоді вказані нації — вірмени, євреї, сарацини, татари, русини і всі інші нації, які є в цьому місті, мають можливість поставити і вирішувати будь-яке питання на суді своєї нації, але під головуванням міського війта.
Бажаючи також наділити і відзначити вищезгадане місто Львів спеціальною ласкою, визначаємо йому для його покращання сімдесят франконських ланів у лісах і виноградниках, луках і пасовиськах, відповідно до чого зможуть їх відміряти. Хочемо, щоб з них шістдесят ланів підлягали оплаті чиншу на день святого Мартина* і щоб з кожного лану платився чинш 24 руських грошів. Після того як будуть викорчувані решта 10 ланів по сусідству з вищезгаданим містом у місцевості Білогощі, їх визначаємо на пасовища без будь-якої грошової оплати. А для більшого покращення вищезгадуваного міста з нашої спеціальної ласки та прихильності наказуємо, щоб жоден з землян, духовних, міських або будь-яких інших осіб не розташовував І не будував корчем в межах однієї милі від міста.
На свідчення цього всього, для повнішого доказу на вічну дійсність акту наказуємо підвісити нашу печатку.
Діялося в Сандомирі, у шостий день після октави свята п'ятидесятниці** року божого 1356 у присутності цих наших вірних і милих свідків Яна Юри, каштеляна краківського; Вільчека, каштеляна сандомиського; Добеслава, каштеляна віслицького, преподобного Флоріана, ленчицького канцлера; Петра, войського краківського; підкоморіїв Андрія краківського і Рафаїла сандомирського; преподобного Яна з Гнєзна; доктора прав, гнєзнепського препозита і канцлера Русі, а також шляхтичів Руської землі, а саме Волчка з Дроговижа, Івана, названого Лой з Скаришева, Слунчка з Розбор'я, спадкоємців й Інших численних гідних довір'я.
Дано й здійснено паном Іоанном, вищеназваним нашим канцлером Русі.
* Дата
4 липня.
Особистий сайт і блог PZhe.Net
** Дата
17 червня.
Особистий сайт і блог PZhe.Net
Додати новий коментар