Опублікуй власні знимки Львова - задокументуй нашу культурну спадщину!

Люстраційний опис Високого і Низького замків

1495 р.— ЛЮСТРАЦІИНИЙ ОПИС ВИСОКОГО І НИЗЬКОГО ЗАМКІВ МІСТА ЛЬВОВА

... На перших воротах Високого замку * поставлені бомбарди, або піксиди, одна гуфниця зі знаком Одровонж, що називається півгуфниця. На бастеї біля перших воріт знаходяться такі самі зі знаком Леліва, Третя частина тарасниць зі знаком Леліва тут на самому Високому замку. Четверта знаходиться на вежі того ж замку, тобто півтарасниці також зі знаком Леліва.
Гаківниць п'ять: дві залізні та три мідні; шість залізних стапелів для пристосування гаківниць; чотирнадцять рушниць, всі залізні; тридцять дев'ять бочок нового пороху, всі готові до вжитку і 15 бочок пороху неготового, простіше кажучи, нерозділеного; півбочки селітри; сірки три бочки вагою приблизно 10 каменів. Інша частина сірки розтерта, також вагою в десять каменів; чистого свинцю одна порція, вагою в два камені; свинцевих куль для тарасниць, які також можуть використовуватися для гаківниць і рушниць, готових до вжитку, дві повні скриньки; кам'яних кульок більшого калібру є 8 нумерованих ящиків; шість світильників-каганців; потужних арбалетів, або нищителів, шістдесят п'ять і старих фортечних арбалетів сім. Крім цього шість бочечок наконечників, інакше, вістрів. Також інших вістрів декілька ящиків, у бочечках знаходяться також осадні, заново приготовані. Також без ліку стріл без наконечників, їх приблизно 1000 і багато сагайдаків; а старих панцирів 8 і нашийників 22; шоломів старого зразка, або, п'ять комплектів якихось майстерно виготовлених арбалетів і велика груда смоли вагою приблизно в два камені; також три коловороти для натягання арбалетів.
У приміщенні, де зберігається порох, знаходяться два товкачі з чотирма штемпелями і одне велике колесо, для них приготоване. Те ж є три жолоби для очищення їх від пороху і одна бочка, призначена для очищення панцирів.
У великому приміщенні, де знаходиться каплиця і де зберігаються всі речі для богослужіння, є олов'яний келих, ризи, стихар, наплічник, орар, маніпулярій з старим служебником.
У цьому ж приміщенні знаходяться чотири старовинні списи, копи-ниці та 3 старовинних шоломи; великий кусок заліза, що називається чопом для привода; теж один довгий і великий ланцюг для колодязя, або інакше, ланцюг з двома залізними відрами; три міхи для води, але понищені; 9 канатів, або, інакше, линв, шість великих і три малих. Також у цій же кімнаті знаходяться 150 свинячих окороків. Після підрахунку окороків видані для вжитку дві шинки і третя почата; 140 горщиків їжі, залитої салом. Перетопленого сала, або, інакше, смальцю, 26 горщиків, але не всі повні; лою 32 камені, після підрахунку для освітлення видано 2 камені лою на 5 тижнів; 76 горщиків масла, всі щільно наповнені, а після підрахунку видано для вжитку 2 горщики масла на 5 тижнів, 75 груд сиру, а після підрахунку видано 2 груди; сушеної риби 50 штук, після підрахунку видано 5 риб; напою з ячменю половина трунку, або, інакше, півколоди, після підрахунку видана 1 маца; меду колода з половиною, після підрахунку з'їли 1 хору меду; маку 10 трунків з 1,5 хори, після підрахунку спожили півхори; 3 хори черешень, або, інакше, черешні; гороху два з половиною трунки; конопляного насіння 8 трунків, після підрахунку спожили півхори. Також коломийською шпизою наповнена одна велика штуба, але тому, що вона стара і смердяча, не можна її підрахувати.
У приміщенні для збереження капусти 9 бочок і два горщики, крім свіжої капусти, з яких досі можна вживати два чи три горщики; 30 або 40 трунків цибулі.
У верхній коморі, де зберігається борошно: чотири глибокі засіки змеленого борошна, місткістю тисяча чи більше трунків, які легко не можна підрахувати. Також після підрахунку на п'ять тижнів для замкових потреб використано вісім трунків старого борошна, потім з млинів привезено 19 трунків свіжого борошна.
В іншій коморі, що знаходиться над нею: чотири великі корита, повні затверділого борошна з пшеничного зерна і одна велика діжка, також повна, також велика діжка, повна борошна, і половина фіри **, 12 великих фасс і півгорщика, повні солі. Також середнього розміру горщик, наповнений соленим свинячим м'ясом; два з половиною трунки і одна маца меду.
[Крім цього, там же] вісім замкових биків; двадцять вісім овець, взяті від єврея на сплату мита, інші привезені контрабандно, заколоті Для харчування замкової челяді, які у зимовий час не можуть зберігатися; чотири свиноматки, яких тримають у замку заради поросят, а потім дві вбиті; три замкові колісниці, три сокири, одна мотика і залізна лопата.
На протязі п'яти тижнів після мого прибуття використані чотири каді пива для замкової челяді.
Ручний замковий млин.
У коморі [знаходиться] котел, два горщики, одні ночви (або, інакше, корито) для зціджування, діжка, два пивні бутелі, сипанка, сім пивних бочок, один підвісний котел, який підставляється під бочку під час бродіння.
У кухні [знаходяться] одна сковорода, п'ять дерев'яних мисок і сім тарелів.
Неможливо виміряти, яка тут велика кількість овочів.
Перед брамою Високого замку, або, інакше, перед замком, лежить багато дубових колод, приготованих для будівництва; два нашийники, або, інакше, куни з ланцюгами для заковування людей, також рублене приміщення для лазні і величезна кухня. Дві тисячі двісті десять трофеїв і три тисячі татарських трофеїв. Зброї — тисяча двісті. Дві закові великі і три малі бочки пшениці, місткістю три колоди. Вівса... ***
У Нижньому замку, розташованому в місті Львові, у великому сховищі знаходяться: чотири великі каді відбірного ячмінного борошна. Цього ж борошна неповна діжка; дві колоди з чвертю смоли; три колоди і півмірок пива; 36 колод жита.
У коморі 21,5 колоди пшениці; 65,5 колоди пшеничного борошна; п'ять великих горщиків солі і півдіжки; одна колода маку; тридцять колод овочів для дворазового вжитку.
Одна велика комора повна цибулі. Багато свіжої ріпки; сімнадцять порожніх бочок з-під пива; одна велика кадь для зберігання води; два цебри, двоє ночов, дві дерев'яні ваги, дві бочки; два залізні інструменти для заковування полонених, або, інакше, кути; дев'ятнадцять заряджених арбалетів, готових для облоги; одна велика порція воску; двадцять сім порцій дробленого каміння, приготованого та призначеного для розбивання бійниць; три червоних королівських намети з молдавського полотна; з того ж полотна дві завіси; також королівський намет з білим кріслом з завіскою, також з молдавського полотна; також й інші наметові завіски, пошкоджені блискавкою. Чотири королівських відзнаки, тридцять п'ять штук трофеїв; велика кількість соснового дерева, світильник, або ліхтар; чотирнадцять мішків, в яких везуть зерно до млина; дві великі і три малі замкові бочки пшениці, місткістю три трунки; вівса. ****

* Це перший збережений інвентарний опис Високого замку

Це перший збережений інвентарний опис Високого замку. В ньому немає відомостей про зовнішній вигляд будівлі, натомість досить докладно описані запаси зброї та харчів. На час першої публікації (1896 р.) документ зберігався в архіві Комісії Скарбу коронного у Варшаві.


Особистий сайт і блог PZhe.Net

** В оригіналі

В оригіналі «drays».


Особистий сайт і блог PZhe.Net

*** Далі текст опису відсутній

Далі текст опису відсутній.


Особистий сайт і блог PZhe.Net

**** Далі текст втрачений

Далі текст втрачений, починається опис сіл і міст, приналежних до львівського замку.


Особистий сайт і блог PZhe.Net

Варіанти перегляду коментарів

Виберіть бажаний спосіб відображення коментарів і клацніть на "Запам'ятати налаштування", щоб зактивізувати внесені зміни.

Додати новий коментар

 • Допустимі HTML-теги: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
 • Лінійки і параграфи розриваються автоматично.
 • You can use BBCode tags in the text. URLs will automatically be converted to links.
 • Адреси Веб-сторінок і адреси е-пошти автоматично перетворюються у посилання.
 • Insert Google Map macro.
 • You may insert videos with [video:URL]

Більше інформації про можливості форматування

CAPTCHA
Це питання дозволяє переконатися нам, що Ви є реальним відвідувачем сайту, і захищає сайт від спаму.
    ____  _     __    __ _ 
____ | _ \ | |_ ___ \ \ / / (_)
|_ / | |_) | | __| / __| \ \ /\ / / | |
/ / | _ < | |_ \__ \ \ V V / | |
/___| |_| \_\ \__| |___/ \_/\_/ |_|
Уведіть код із схематично зображених символів.